Sve za upis na TVZ - Elektrotehnika, Zagreb

Prag za upis, bodovanje, profil upisanih studenata i škole iz kojih dolaze - TVZ Elektrotehnika Zagreb.

TVZ Elektrotehnika Zagreb, ima kvotu od 135 mjesta, te 595 prijava u 2025. (4.4 kandidata po mjestu). To je 161 prijava manje nego 2024. godine. Prag za upis u 2025. iznosio je 454 bodova. Po broju prijava, ovaj program je #24 u Hrvatskoj (pomak za 3 mjesta naviše).

Prag za upis je porastao za 211 bodova u zadnje 3 godine (s 243 u 2023. na 454 u 2025.). Upis se boduje isključivo na temelju ocjena iz srednje škole i rezultata državne mature - nema prijemnog ispita.

Stručni prijediplomski studij Elektrotehnike na Tehničkom veleučilištu u Zagrebu (TVZ) trogodišnji je program koji nudi tri smjera: Energetska elektrotehnika, Automatizacija i procesno računarstvo te Komunikacijska i računalna tehnika. S kvotom od 135 mjesta i 595 prijava u 2025. godini, konkurencija iznosi 4.4 kandidata po mjestu. Prag za upis značajno raste: u 2025. dosegnuo je 454 boda, što je gotovo dvostruko više nego 2023. godine (243 boda). Prijemnog ispita nema, pa o upisu odlučuju isključivo školske ocjene i rezultati državne mature.

TVZ Elektrotehnika dio je Elektrotehničkog odjela Tehničkog veleučilišta u Zagrebu, jedne od vodećih visokoškolskih institucija za primijenjeno tehničko obrazovanje u Hrvatskoj. Studij pokriva širok raspon elektrotehničkih disciplina: od energetike i automatizacije do komunikacijskih sustava i računalne tehnike. Nakon tri godine studenti stječu stručni prvostupnik (baccalaureus) inženjer elektrotehnike, s mogućnošću nastavka na stručnom diplomskom studiju Elektrotehnike na istoj instituciji. Prag za upis bilježi izrazit rast: s 243 boda u 2023. na 344 u 2024. i 454 u 2025. godini. To je skok od 211 bodova u samo tri godine. Istovremeno, broj prijava pao je s 756 na 595, no taj pad treba sagledati u kontekstu demografskog smanjenja broja maturanata. Udio prvih izbora ostaje solidan: 166 od 595 prijava (28%) stavilo je TVZ Elektrotehniku na prvo mjesto. Program se drži na 24. mjestu po popularnosti u Hrvatskoj. Bodovanje se temelji na ocjenama iz srednje škole (40% ukupnih bodova) i rezultatima državne mature. Matematika na višoj razini (A) nosi čak 50% bodova, što je daleko najvažniji faktor pri upisu. Uz to, izborna matura iz Informatike ili Fizike donosi dodatnih 10%. Hrvatski i Engleski jezik boduju se s 0%, ali su obavezni preduvjet. Bez prijemnog ispita, kandidatima preostaje maksimizirati prosjek ocjena i rezultat iz matematike.

Prag za upis u tri godine gotovo je udvostručen: s 243 boda (2023.) preko 344 (2024.) na 454 boda (2025.). Rast od 110 bodova samo između 2024. i 2025. najoštriji je skok u promatranom razdoblju. Kandidati koji bi 2023. prošli bez problema danas moraju imati znatno bolji prosjek i maturalne rezultate.

Broj prijava pao je za 161 u odnosu na prošlu godinu (s 756 na 595), no to treba promatrati uz opći demografski pad broja maturanata. Udio prvih izbora iznosi 28% (166 od 595), što pokazuje da program zadržava stabilan interes među kandidatima kojima je TVZ Elektrotehnika prvi cilj. Vrhunac prijava bio je 2016. godine s 1050 kandidata.

Matematika na A razini dominira bodovanjem s udjelom od 50%, što ovaj program čini izrazito zahtjevnim za kandidate slabije u matematici. Ocjene iz srednje škole nose 40% bodova, a izborna matura iz Informatike ili Fizike dodatnih 10%. Prijemnog ispita nema, pa je konačni poredak u potpunosti određen školskim uspjehom i maturom.

Tehnička škola Ruđera Boškovića iz Zagreba uvjerljivo je najzastupljenija s 634 upisana studenta (24.3%) kroz 8 godina podataka. Slijede I. tehnička škola Tesla (428, 16.4%) i Elektrotehnička škola Zagreb (313, 12.0%). Dominacija zagrebačkih tehničkih škola je očekivana, no znatan broj studenata dolazi i iz Srednje strukovne škole (Zagrebačka županija) te Srednje škole Krapina.

Upisani studenti ističu se natprosječnim rezultatima iz Informatike na maturi (prosjek 2.68 naspram nacionalnog 2.40), što sugerira jak afinitet prema IT-u. Zanimljivo, školske ocjene upisanih iz Matematike (3.47) niže su od nacionalnog prosjeka (3.77), dok je maturalni rezultat blizu prosjeka (2.44 vs 2.50). To upućuje na profil učenika iz tehničkih škola koji imaju strože ocjenjivanje, ali solidno znanje na ispitu.